متلب

کاربردهای متلب

زبان برنامه نویسی متلب (Matlab) کاربردهای فراوانی دارد که در این بین می‌توان به شاخه‌های مهندسی اشاره کرد که افراد فعال در حوزه فیزیک، شیمی و ریاضی می‌توانند از خدمات آن استفاده کنند. از متلب می‌توان برای ساخت اپلیکیشن‌های زیر استفاده کرد:

پردازش و ارتباط سیگنال‌ها   –   پردازش تصویر و ویدیو  –   کنترل سیستم  –  تست و اندازه گیری  –  محاسبات مالی  –  محاسبات زیست شناسی

کتاب خانه های متلب

متلب در زمینه‌های مختلف از جمله پردازش سیگنال، هوش مصنوعی، شبکه‌های عصبی، یادگیری‌ماشین، حل معادلات دیفرانسیل و فوریه و… دارای کتابخانه‌های کاربردی فراوان است و امکان ایجاد و افزودن کتابخانه‌های مجزا نیز وجود دارد. علاوه بر این می‌توان از پلاگین‌هایی با عنوان Add-ones نیز استفاده کرد. توابع و دستورات استفاده از کتابخانه‌ها در بخش Documentation این زبان به صورت کامل موجود هستند.

چرا نرم افزار متلب مهارت خوبی است؟

نرم افزار متلب در بسیاری از صنایع استفاده می شود و اساساً در هر شغل و حرفه ای که نیازمند تجزیه و تحلیل داده ها است کاربرد وسیع دارد. با توجه به اینکه در عصر حاضر دیتا و اطلاعات جزء مهم ترین و راهبردی ترین ارکان یک سازمان می باشد، بنابراین تحلیل داده ها و انجام محاسبات ریاضی و آماری با نرم افزار متلب از اهمیت چشمگیری برخوردار است و این بسیار ارزشمند است که قادر هستید به سرعت و به راحتی دیتا های خود را تحلیل نمایید

متلب برای فست‌پروتوتایپینگ

همان‌طور که در بالا اشاره شد، زبان برنامه‌نویسی متلب (همانند پایتون) سطح بالا بوده و به زبان انسان نزدیک است، بدین جهت برای اجرای سریع ایده‌ها و تولید نمونه اولیه بسیار مناسب است.

مهمترین رقبای متلب

متلب رقیبان زیادی دارد و نرم‌افزارهای مشابه بسیاری می‌توانند کارهای مشابه نرم‌افزار متلب را انجام دهند و از آن جمله می‌توان نرم‌افزارهای زیر را نام برد:

تفاوت بین متلب و میپل

متلب یک محیط برنامه‌نویسی در حوزهٔ ریاضیات و مهندسی است که بیشتر مناسب مهندسی می‌باشد چون محاسبات ان با استفاده از تقریب سازی‌ها و تخمین‌های ریاضیست.

مثمتیکا یک نرم‌افزار جبریست که توابع مورد نیاز در ریاضی و علوم طبیعی را در اختیار استفاده کنند گان قرار می‌دهد. شرکت ولفرم ریسرچ ان را نوشته‌است. مهمترین قابلیت‌های این نرم‌افزار عبارتند از: یک سامانهٔ رایانه‌ای جبری برای بررسی نمادین معادله‌ها یک نرم‌افزار عددی برای حل عددی معادله‌ها یک نرم‌افزار اماری.

زبان برنامه نویسی متلب (Matlab)

مت‌ورکس در سال ۱۹۸۴ اولین نسخه از متلب را منتشر کرد. این زبان برنامه نویسی توسط C، C++ و جاوا (Java) نوشته شده است. متلب ترکیبی از واژگان Matrix و Laboratory است که در این برنامه تمرکز ویژه‌ای بر روی ماتریس‌ها وجود دارد.زبان برنامه نویسی متلب (Matlab) کاربرد‌های زیادی دارد که در این بین می‌توان به آنالیز داده‌ها، توسعه الگورتیم، ساخت مدل و اپلیکیشن‌ها اشاره کرد.

متلب و ریاضیات

درون این برنامه ساختار‌های متفاوتی وجود دارد که کاربران می‌توانند از طریق آن‌ها اعمال ریاضی و… را انجام دهند. شاید بتوان گفت که متلب می‌تواند در تمام زمینه‌های محاسباتی مورد استفاده قرار بگیرد که از این بین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: انجام اقداماتی بر روی ماتریس و آرایه‌ها – ساختار‌های دو بعدی و سه بعدی – جبر خطی – توابع غیرخطی – تحلیل و پردازش داده‌ها – آمار – محاسبه معادلات دیفرانسیلی – محاسبات عددی – ساخت منحنی

نرم افزار متلب

متلب

برنامه نویسی به زبان متلب در m فایلها
شبیه سازی در متلب
شبیه سازی شبکه عصبی و فازی در متلب
رسم و محاسبه توابع ریاضی

توسط: اسماعیل طغرایی – مدرس دانشگاه
تلفن: 09126821955


Service-Brochure.PDF